Chameleon je jako zvíře naprostý unikát, něco netypického a to většinou bývá to, co přiláká zájemce ke koupi tohoto zvláštního živočicha. Kdo by nechtěl pozorovat senzační změnu barev, dokonalou hru očí a váhavé, téměř až promyšlené pohyby?
Určitě hned na začátek je důležité si uvědomit, že chov chameleona může i leckoho zklamat – chameleon není zrovna přítulný mazlíček a jeho chov vyžaduje nějaké zkušenosti, nejedná se zrovna o nenáročné zvířátko.
Proto, aby byla zajištěna odpovídající kvalita života Vašemu budoucímu svěřenci, je důležité získat mnoho odborných znalostí – z odborné literatury, od chovatele či z chovatelských diskuzí, kde Vám určitě rádi poradí.
Ještě než svého budoucího společníka přivezete…
1. Terárium
Nejčastěji chovaný chameleon jemenský potřebuje terárium o minimální výšce jednoho metru a alespoň půl metru na šířku. Avšak dle velikosti chameleona může být terárium klidně větší i menší. Velikost samozřejmě musí být větší, i pokud chováte více jedinců.
Vytvořte podobné podmínky, jaké má chameleon ve volné přírodě (větve, rostliny, systém zásobení vodou, protože chameleoni neumí pít z misky – kapátko, rosič nebo třeba mlhovač, UV zářivka…). Vybavené terárium přemístěte na spíše klidnější místo a potom denně kontrolujte stav terária a všeho v něm.
2. Chameleón
Nejběžněji chovanými zástupci chameleonů jsou chameleon jemenský, Jacksonův a obecný. Minimálně pro začátek se vyplatí vybrat si jeden z těchto druhů, protože zpravidla bývají i méně nároční na chov než méně rozšířené druhy.
Při koupi chameleona sledujte tyto věci, které mohou mnohé vypovědět o jeho stavu:
· Chameleon musí mít vždy vypoulené oči
· Na ocasu nesmí být viditelné obratle
· Nesmí se vyskytovat žádné hleny v tlamě
· Jestliže má daný jedinec růžky, musí být tvrdé
Poučte všechny členy v domácnosti a nezapomínejte na to, že chameleon má velmi křehkou kostru a podle toho je potřeba s ním zacházet (manipulace musí být vždy jemná, berte zvířátko pod bříškem a počkejte, až se sám pustí opory). Také je velmi náchylný ke stresu, a proto se snažte situace, které toto zvířátko přivádí do stresu, co nejvíce omezit.
Mezi ně např. patří:
· Změna prostředí v teráriu
· Teplotní výkyvy
· Převoz
· Ruch a neklid okolo terária
Vystresovaného jedince poznáte podle tmavé barvy. Kýve se do stran a syčí, často odmítá příjem potravy.
3. Potrava
Chameleon se živí lovem drobného hmyzu (sarančata, pavouci, kobylky, motýli, mouchy, cvrčci…), který tvoří 99% jeho potravy. Zbylé 1% tvoří rostlinná složka, kterou však přijímá spíše kvůli hydrataci (květy, jablka, jahody, okurky, mrkev, maliny – preference záleží na daném jedinci). Vhodný je také neustálý přístup k drcené sépii a doplnění krmení minimálně 3x do týdne o vitamíny.