O obavě, zdali škodí počítače našim očím, se velice často diskutuje. Ještě nedávno se tvrdilo, že nikoliv, ale zdá se logické, že neustálé sledování monitorů se na tak citlivém orgánu, jakým lidské oko nepochybně je, musí nějakým způsobem dříve nebo později projevit. Naše oči vlastně nikdy nespí, i ve spánku se pod zavřenými víčky pohybují. Nedělá jim dobře jednostranné zatížení a už vůbec ne přetěžování. I když žádný vědecký důkaz na poškození očí počítačem neexistuje, platí zde slovo ZATÍM. Čím déle totiž trvá počítačová éra, tím více se ukazuje, že přemíra času na počítači očím opravdu škodí. Oční problémy z počítače už vlastní diagnózu mají!
CVS
Záhadná zkratka CVS (Computer Vision Syndrome) čili zrakový počítačový syndrom zahrnuje všechny příznaky, které má naše oko z námahy, kterou mu přináší práce na počítači. Tento chronický syndrom už prakticky postihuje v malém či větším měřítku téměř všechny lidi, kteří dlouhodobě na počítači pracují.
Patří sem především:
· syndrom suchého oka (pálení, řezání, podráždění, zarudnutí)
· rozmazané nebo dvojité vidění
· bolesti hlavy a krční páteře
Snad nejhorší je, že CVS postihuje již většinu dětí, jejichž zrak se teprve vyvíjí. Může se tedy už jen z nedostatku přirozeného světla a nadměrného úsilí, které musí vynaložit při zaostřování, začít vyvíjet abnormálně a mít další důsledky jako vývoj krátkozrakosti, poruchy soustředění a učení.
JAK SVOJE OČI CHRÁNIT
Omezit počítač, zvláště, když nás práce na něm živí, půjde asi opravdu těžko. Ale můžeme si dělat pravidelné a časté přestávky, dívat se do dálky – nejlépe do zeleně, práci na počítači vyvážit pohybem na čerstvém vzduchu a snažit se často mrkat a tím oči zvlhčovat. Důležité je správně si nastavit monitor, abychom oči nemuseli zbytečně napínat a nebránit se používání speciálních brýlí a čoček pro lepší zaostřování i odfiltrování oslnění.
Životní styl