V případě, že potřebujete dostat elektřinu do míst, kde není běžná přípojka, musíte si vystačit se záložním zdrojem, tedy elektrocentrálou. Jak ji ale vybrat?
Využití elektrocentrály a jak ji vybírat – Co všechno byste měli sledovat?
Záložní zdroje elektřiny tedy elektrocentrály se mohou hodit na různých místech, když ji máte, nemusíte se spoléhat na proud, takže bez elektřiny nezůstanete, ani když proud vypadne. Na trhu najdete velké množstvím záložních generátorů, jak ale vybírat? Hodně záleží na samotném výkonu, na motoru ale i na tom, co všechno budete potřebovat ze zdroje napájet.
Jednofázová a třífázová
Elektrocentrála může být jednofázová nebo třífázová. Většina běžných spotřebičů, osvětlení nebo nářadí je jednofázových, vždy tedy při samotném výběru zvažte, k čemu budete záložní zdroj využívat. Elektrocentrály najdou uplatnění v domácnostech, právě jako záložní zdroj, ale zejména se hodí na chatách, chalupách nebo na stavbách, kde také často elektřina chybí. Sledujte také kvalitu motoru a ujistěte se, že kupujete kvalitní generátor, myslete i na to, že se může časem pokazit a vy budete potřebovat náhradní díly. Ty by samozřejmě měly být snadno k dostání.
Kde ji budete využívat
I podle toho, kde budete generátor využívat, jej můžete vybírat. Menší a lehké typy se hodí pro cestování nebo tam, kde víte, že budete muset elektrocentrálu často přenášet. Myslete na to, že nejde o úplně lehkou věc, může mít někdy až desítky kilogramů. Rozlišujeme také ty mobilní a stacionární, ty zpravidla zůstávají během provozu na jednom místě. K přesunu pak může posloužit přepravní vozík, který je určen ke snadnější manipulaci.
Je třeba brát v úvahu i to, že některé generátory jsou hodně hlučné, mezi nejhlučnější patří benzínové centrály, které jsou ale asi nejvyužívanější a jsou i cenově dostupné. Na výběr je pak i naftová nebo plynová centrála, ty naftové jsou nejvýkonnější a ty na plyn mají tichý a především také ekologický provoz.
Výběr vhodného generátoru si dobře promyslete a určitě se před nákupem dobře informujte.